Bosh i Cloud Foundry okiem developera i operatora | Studencki Festiwal Informatyczny

16. Studencki Festiwal Informatyczny

- 2020 |
16 edycja 2020

Bosh i Cloud Foundry okiem developera i operatora

Typ: Wykład
Prelegent: Maciej Trzebiński
Język: Polski
Edycja: 15
Temat

Bosh i Cloud Foundry okiem developera i operatora

Abstrakt

Ostatnio coraz więcej firm inwestuje w technologie cloud-native, które pozwalają znacznie wydajniej zarządzać infrastrukturą. Początku ruchu cloud-native można dopatrywać się w roku 2011 (kiedy pojawiło się Cloud Foundry), jednak prawdziwy hype na te technologie pojawił się dopiero niedawno.

Cloud Foundry to platforma PaaS, która pozwala uruchamiać aplikacje zgodne z Twelve-Factor App w chmurze i zarządzać nimi. W swoim działaniu jest podobna do Kubernetesa (2014), jednak nie wymaga budowania obrazów dockerowych – uruchamia bezpośrednio kod źródłowy. Zapewnia skalowanie, monitorowanie, routing i load-balancing, odtwarzanie uszkodzonych aplikacji i znacznie więcej.

W strategii cloud-native najważniejsze są skalowanie i odporność, a Cloud Foundry zapewnia obie te funkcjonalności dla warstwy aplikacji. Co jednak z samą platformą? Samo Cloud Foundry instalowane jest za pomocą BOSHa, który zarządza nim w taki sposób, w jaki Cloud Foundry zarządza aplikacjami. Oczywiście za pomocą BOSHa można instalować także inne platformy, np. Concourse CI lub Kubernetes.

Wpadnij dowiedzieć się jak dokładnie działa BOSH i CF od podszewki oraz jak wykorzystać te narzędzia w procesie wytwarzania oprogramowania.

Sponsorzy