David Kotz | Studencki Festiwal Informatyczny

16. Studencki Festiwal Informatyczny

23 - 25 października 2020 | Wydział Matematyki i Informatyki UJ
16 edycja 2020

David Kotz

Pochodzi z: Zurych, Szwajcaria/Wiedeń, Austria
Edycja: 16

Kim jest David?

David Kotz jest profesorem International Paper w Katedrze Informatyki, a obecnie profesorem wizytującym w Centrum Cyfrowych Interwencji na rzecz Zdrowia w ETH Zurychu. Wcześniej pełnił funkcję Interim Provost, prodziekana Wydziału Nauk, dyrektora wykonawczego Instytutu Studiów nad Technologiami Bezpieczeństwa oraz Komitetu Polityki Informatycznej Opieki Zdrowotnej USA. Jego zainteresowania badawcze obejmują bezpieczeństwo i prywatność, wszechobecne przetwarzanie danych w służbie zdrowia oraz sieci bezprzewodowe. Opublikował ponad 200 referatów recenzowanych, otrzymał ponad 67 mln USD dofinansowania grantowego i opiekował się prawie 100 studentami naukowymi. Jest stypendystą IEEE, wyróżniającym się członkiem ACM, stypendystą Fulbrighta z Indii z 2008 roku i wybranym członkiem Phi Beta Kappa.

Po uzyskaniu tytułu licencjata w dziedzinie informatyki i fizyki z Dartmouth w 1986 roku, ukończył doktorat z informatyki z uniwersytetu Duke’a w 1991 roku i powrócił do Dartmouth, aby dołączyć do wydziału. Więcej informacji na stronie http://www.cs.dartmouth.edu/~dfk/.

Pytania

Co lubisz robić w wolnym czasie?

Lubię wędrówki, wioślarstwo, narty, podróże i fotografię – często wszystko na raz! W tym roku jestem na urlopie naukowym w ETH Zurych, gdzie mam możliwość zwiedzania różnych zakątków Szwajcarii i nie tylko, wędrowania po malowniczych górskich terenach, jazdy na nartach i fotografowania wielu ciekawych i pięknych miejsc, które odwiedzam. Bycie na świeżym powietrzu na łonie natury jest dla mnie głównym celem – a fotografia jest ekscytującym sposobem na wzbogacenie doświadczenia i dzielenie się nim z innymi. Zobacz mój blog i galerię zdjęć na davidkotz.org

Dlaczego zdecydowałeś/aś się na pracę w branży IT?

Nie mogę powiedzieć, że ” zadecydowałem”. Kiedy byłem w szkole podstawowej, dostałem szansę na naukę programowania, na komputerze. Mówię “komputer”, ponieważ w tym czasie w mieście był tylko jeden komputer, główny komputer na uczelni, a ja miałem okazję pisać i uruchamiać proste programy. Podobało mi się programowanie – poczucie, że mogę tworzyć nowe rzeczy, nowe zachowania, dla komputera… układanka polegająca na tym, jak wyrazić swoje zamiary wobec komputera. Później miałem okazję pracować z komputerami interaktywnymi, z minikomputerami i (znacznie później, gdy je wymyślono) z komputerami osobistymi. Nadal interesuję się pracą z IT, ponieważ dziedzina ta ciągle się zmienia, zawsze pojawiają się nowe możliwości i nowe wyzwania, a to pozwala mi co pięć czy dziesięć lat wymyślać na nowo kierunek moich badań. Zawsze ciekawe!

Kto jest dla Ciebie największym autorytetem?

Przez lata miałem wiele wzorów do naśladowania – najbardziej wytrwałą w mojej głowie, jest moja promotorka dr Carla Ellis. Nauczyłem się od niej, jak prowadzić badania, ale co ważniejsze, poznałem wartość dobrego mentoringu, współpracy i pracy na rzecz szerszej społeczności. Jako kobieta była również pionierką w dziedzinie informatyki, której cichy przykład pozwolił mi przez całe życie angażować się w poszerzanie wiedzy z zakresu informatyki.

Sponsorzy