cover_sfi19.png

19 edycja

Studenckiego Festiwalu Informatycznego

cover_sfi19.png

19 edycja

2024

Wprowadzenie do tematu LLM-ów (czym są, jak działają i co potrafią)

Edycja: 19. Studencki Festiwal Informatyczny

Data: 4 kwietnia 2024 11:10

Typ: Wykłady

Kategoria: SI

cover_sfi19.png
Abstrakt

W 2023 roku duże modele językowe (LLMy) oraz zbudowane na ich podstawie narzędzia takie jak ChatGPT czy Bard zmieniły postrzeganie sztucznej inteligencji. Ta zmiana była tak duża, że znacząca część społeczeńśtwa zaczęła utoższamiać: ChatGTP = AI. O tym jak duży i powszechny jest brak zrozumienia czym są i jak działają modele LLM świadczy chociażby wysyp artykułów typu "Zapytaliśmy AI/ChatGPT/komputer jaki będzie wynik wyborów/kurs dolara/pogoda na święta."

Dlatego w ramach wykładu chcemy opowiedzieć o szczegółach działania LLM-ów. Zaczniemy od prześledzenia zmian w metodyce i narzedziach do przetwarzania języka naturalnego(NLP) na przestrzeni ostatnich lat. Przy okazji omówimy w skrócie ewolucję modeli jezykowych, od sieci rekurencyjnych LSTM, przez układy transformerów, aż do architektury modeli używanych w ChatGPT.

Na zakończenie porozmawiamy o tym, jak najnowsze duże modele językowe LLM zmieniły obszar zainteresowań sposób pracy inżynierów NLP - skupimy się m.in. na eksploracji wiedzy zapisanej w dokumentach wg modelu RAG (Retrieval Augmented Generation).

Czas trwania
60 min

Sponsorzy złoci

Sponsorzy srebrni

Sponsorzy podstawowi

Patroni honorowi

Patroni medialni

Instytucje wspierające