slide-1.original.jpg slide-2.original.jpg
16. Studencki Festiwal Informatyczny
16 edition cover

16 edycja

2021

Bartłomiej Kierys

default-lecturer-image
Sponsor
O mnie

Jestem programistą od siedmiu lat. Większość swojej kariery spędziłem tworząc aplikacje mobilne. Zaczynałem od projektów natywnych, ale obecnie piszę głównie w React Native. Pracuję w firmie Qualtrics, gdzie jestem członkiem zespołu tworzącego aplikację mobilną w tej technologii. Jestem zwolennikiem stwierdzenia, że oprogramowanie powstaje dla użytkowników. Uwielbiam również kiedy to, co tworzę, wygląda dobrze. Z tych powodów hobbystycznie zajmuję się UX Designem i mimo, że nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, chętnie zarażam ludzi swoją pasją.

Pytania

Co byś zmienił w swojej technologii, gdyby było możliwe?

Obecnie tworzę aplikację w React Native. Jest to technologia dobrze sprawdzająca się do programowania na wiele platform jednocześnie, jednak oparta na języku javascript. Ilość zależności, narzędzi i bibliotek jakie trzeba kontrolować, aby skutecznie pracować w tym środowisku jest czasami większym wyzwaniem niż sam język.

Jak będzie wyglądać IT za 10 lat?

Za 10 lat większość oprogramowania będzie tworzona przez sztuczną inteligencję oraz rozbudowane kreatory z interfejsem graficznym. Tylko, że wciąż będzie potrzeba wykwalifikowanych programistów, którzy będą rozwijać tą sztuczną inteligencję i kreatory, co sprawi, że wcale tak dużo się nie zmieni. Utknęliśmy w nieskończonej pętli samonapędzającego się IT.

Jaki najciekawszy “hack” w Twojej technologii kiedyś zrobiłeś?

Kiedyś z zespołem tworzyliśmy aplikację, która miała działać w trybie kioskowym, czyli być jedynym dostępnym oprogramowaniem na tablecie z Androidem. Najprostszym rozwiązaniem okazało się nadpisanie wszystkich fizycznych przycisków tabletu, ukrycie interfejsu i restartowanie aplikacji natychmiast po jej zatrzymaniu. Dalej dało się z niej wyjść (jeśli wiedziałeś jak), ale trzeba było być naprawdę szybkim, żeby to osiągnąć zanim aplikacja ponownie wyskoczyła na ekran.

Sponsorzy

Patroni honorowi

Patroni medialni