cover_sfi19.png

19th edition

of SFI IT Academic Festival

cover_sfi19.png

19th edition

2024

Data storytelling w narzędziach typu Tableau

Edition: 17th SFI Academic IT Festival

Date: March 15, 2022, 3 p.m.

Type: Workshops

Category: AI & data

Language: Polish

kwadrat 17 sfi
Abstract

Data storytelling (DS) kojarzony jest z data science oraz dziennikarstwem danych i polega na przedstawieniu danych w sposób, który przykuwa uwagę odbiorcy, ułatwia wyciąganie wniosków oraz podejmowanie decyzji. W tym celu stosuje się zasady i zabiegi zaczerpnięte z nauk o poznaniu i narratologii oraz odpowiednie formy i narzędzia do analizy i wizualizacji danych.

Podczas warsztatu poznamy podstawowe etapy, zasady i zabiegi narracyjne w opowiadaniu za pomocą danych, przećwiczymy tworzenie modelu danych pod ich wizualizację oraz nauczymy się podstaw obsługi Tableau Public (wizualizacje, filtry, dashboardy, storyboardy). Efektem końcowym warsztatu będzie utworzenie storyboardu w oparciu o wybrany zbiór danych.

Wymagania: dla początkujących; przydatna będzie znajomość (1) podstaw wizualizacji danych (np. dobór typu wizualizacji do danych i celu), (2) podstaw Pythona, pandas i Google Colab (mogą się przydać do zrozumienia kodu użytego do wstępnej analizy i przetwarzania danych, ale można to również samodzielnie nadrobić po warsztacie na podstawie udostępnionego notatnika).

Duration
180 min