cover_sfi19.png

19 edycja

Studenckiego Festiwalu Informatycznego

cover_sfi19.png

19 edycja

2024

Data storytelling w narzędziach typu Tableau

Edycja: 17. Studencki Festiwal Informatyczny

Data: 15 marca 2022 15:00

Typ: Warsztaty

Kategoria: AI & data

Język: Polski

kwadrat 17 sfi
Prelegent
Abstrakt

Data storytelling (DS) kojarzony jest z data science oraz dziennikarstwem danych i polega na przedstawieniu danych w sposób, który przykuwa uwagę odbiorcy, ułatwia wyciąganie wniosków oraz podejmowanie decyzji. W tym celu stosuje się zasady i zabiegi zaczerpnięte z nauk o poznaniu i narratologii oraz odpowiednie formy i narzędzia do analizy i wizualizacji danych.

Podczas warsztatu poznamy podstawowe etapy, zasady i zabiegi narracyjne w opowiadaniu za pomocą danych, przećwiczymy tworzenie modelu danych pod ich wizualizację oraz nauczymy się podstaw obsługi Tableau Public (wizualizacje, filtry, dashboardy, storyboardy). Efektem końcowym warsztatu będzie utworzenie storyboardu w oparciu o wybrany zbiór danych.

Wymagania: dla początkujących; przydatna będzie znajomość (1) podstaw wizualizacji danych (np. dobór typu wizualizacji do danych i celu), (2) podstaw Pythona, pandas i Google Colab (mogą się przydać do zrozumienia kodu użytego do wstępnej analizy i przetwarzania danych, ale można to również samodzielnie nadrobić po warsztacie na podstawie udostępnionego notatnika).

Czas trwania
180 min