slide-1.original.jpg slide-2.original.jpg
17th SFI IT Academic Festival
17th edition cover

17th edition

2022

Bartłomiej Kierys

default-lecturer-image
Sponsor
About me

I've been a programmer for seven years now and I've spent most of my career creating mobile applications. I started with native projects, but now I write mainly in React Native. I work for Qualtrics, where I am a member of the mobile app development team. I'm a supporter of the statement that software is made for users. I also love when I create something that looks good. For these reasons, I'm a passionate hobbyist for UX Design, and although I'm not a specialist in this field, I'm happy to inspire people with my passion.

Questions

What would you change in your technology if it was possible?

Obecnie tworzę aplikację w React Native. Jest to technologia dobrze sprawdzająca się do programowania na wiele platform jednocześnie, jednak oparta na języku javascript. Ilość zależności, narzędzi i bibliotek jakie trzeba kontrolować, aby skutecznie pracować w tym środowisku jest czasami większym wyzwaniem niż sam język.

How will IT look like in 10 years?

Za 10 lat większość oprogramowania będzie tworzona przez sztuczną inteligencję oraz rozbudowane kreatory z interfejsem graficznym. Tylko, że wciąż będzie potrzeba wykwalifikowanych programistów, którzy będą rozwijać tą sztuczną inteligencję i kreatory, co sprawi, że wcale tak dużo się nie zmieni. Utknęliśmy w nieskończonej pętli samonapędzającego się IT.

What is the most interesting "hack" you did in your technology?

Kiedyś z zespołem tworzyliśmy aplikację, która miała działać w trybie kioskowym, czyli być jedynym dostępnym oprogramowaniem na tablecie z Androidem. Najprostszym rozwiązaniem okazało się nadpisanie wszystkich fizycznych przycisków tabletu, ukrycie interfejsu i restartowanie aplikacji natychmiast po jej zatrzymaniu. Dalej dało się z niej wyjść (jeśli wiedziałeś jak), ale trzeba było być naprawdę szybkim, żeby to osiągnąć zanim aplikacja ponownie wyskoczyła na ekran.