slide-1.original.jpg slide-2.original.jpg
16. Studencki Festiwal Informatyczny
16 edition cover

16 edycja

2021

Jakub Mrugalski

mrugalski.jpg
O mnie

Człowiek żyjący i nauczający w Internecie. Programista, administrator, podcaster i youtuber. Aktualnie pracujący jako pentester i trener w jednej większych polskich firm zajmujących się tematem security. Specjalizuje się w bezpieczeństwie aplikacji webowych.

Pytania

Jaką poradę dałbyś 19-letniemu sobie?

Wykształcenie formalne nie jest tak ważne jak wmawiają Ci to rodzice, szkoła i znajomi. W dorosłym życiu to tylko jeden z określających Cię wskaźników, który może pozostać zupełnie niezauważony na tle innych umiejętności jakie wypracujesz w przyszłości. Skup się na rozwoju użytecznej wiedzy i umiejętności i zawsze działaj mając przed sobą wizję tego, do czego dążysz. Wchłanianie coraz to większych pokładów wiedzy, bo "a może kiedyś się to przyda" to tylko nowoczesny sposób prokrastynacji. Opuść edukacyjny wyścig szczurów i zacznij działać.

Ulubiony edytor tekstu?

VIM. Nie jest to edytor, który wybrałem dobrowolnie. To przypomina syndrom sztokholmski. Jako administrator Linuksa zostałem zmuszony przez otoczenie do jego używania. Bardzo się męczyłem, narzekałem, aż w końcu przywykłem i używam go do dziś.

Dlaczego zdecydowałeś się na przyjazd na festiwal?

Wierzę, że na festiwalu będzie wiele osób, które podobnie jak ja kilkanaście lat temu, zastanawiają się nad wyborem swojej drogi życiowej - w którą stronę iść i co robić po studiach. Chciałbym takich ludzi zarazić swoją pasją do bezpieczeństwa webowego i programowania, tak aby pokazać im, że te dwie dziedziny można łączyć i że są to naprawdę ciekawe gałęzie wiedzy. Może ktoś dzięki temu zainteresuje się branżą security i pójdzie drogą rozwoju podobną do mojej?

Sponsorzy

Patroni honorowi

Patroni medialni