Prezentacja przedstawia metody odnajdywania i ustalania położenia geograficznego punktów POP oraz kabli światłowodowych, które są wykorzystywane do transportu pakietów internetowych. Przykładem użytym do badania zostało połączenie z Warszawy do Christchurch w Nowej Zelandii. Do przeprowadzenia badania wykorzystałem metodę Traceroute, narzędzie RIPEstat, bazę PeeringDB oraz mapę kabli światłowodowych www.submarinecablemap.com i www.infrapedia.com. W wyniku takiego działania udało mi się ustalić precyzyjne jak na dostępne informacje umiejscowienie punktów POP.
19th edition
of SFI IT Academic Festival
19th edition
2024
MicroSFI [webdev]
Feb. 12, 2021 - Feb. 13, 2021
MicroSFI to pierwsze wydarzenie, jakie organizujemy w tym roku. Odbędzie się w dniach 12-13 lutego 2021. Tym razem skupimy się na tematach związanych z webdevem, m.in. na bezpieczeństwie stron i przydatnych narzędziach.
Agenda
Feb. 12, 2021
4 p.m.: Krótka opowieść o pakietach zza morza (a właściwie oceanów)
- Filip Kocon
- Type: Lectures
- Language: Polish
Read more...
5:15 p.m.: Budowa systemu zarządzania dynamicznymi metadanymi w języku C#
- Paweł Łabno
- Type: Lectures
- Language: Polish
Obiekty w dowolnym języku programowania są opisywane statycznie (np. domyślnie w języku C#) lub obsługiwane dynamicznie (dynamic w przypadku języku C#). Można jednocześnie obsłużyć opisywanie obiektów w bardziej dynamiczny sposób (dla baz nierelacyjnych), który pozwoli na dalszy rozwój systemu bez konieczności wykorzystania zespołu deweloperskiego – wystarczy jedynie praca “biznesu”.
W trakcie prelekcji na przykładzie systemu do opisu filmów zostanie zaprezentowane:
- propozycja budowy endpointów do obsługi danych,
- przygotowanie systemu do obsługi walidacji danych,
- rozwoju intuicyjnego skryptu seedującego dane.
Read more...
Feb. 13, 2021
10 a.m.: Full text search inside-out
- Maciej Rząsa
- Type: Lectures
- Language: Polish
Wielu developerów traktuje silniki wyszukiwania pełnotekstowego jak czarne skrzynki. Zapisują tam dane i oczekują wyników zapytań, ale nie zastanawiają się, co dzieje się wewnątrz. Złożoność tych baz danych wydaje się im przekraczać możliwości zwykłych śmiertelników. Tymczasem algorytmy użyte do implementacji wyszukiwania pełnotekstowego nie są tak trudne do zrozumienia. W swojej prezentacji pokażę, jak działają indeksy wyszukiwania pełnotekstowego, obrazując je krótkimi fragmentami kodu. Przeprowadzę Was przez analizę tekstu, budowanie indeksu i zapytania pokazując, co sprawie, że silniki wyszukiwania pełnotekstowego są szybkie i precyzyjne. Wychodząc z tej prelekcji, będziecie wiedzieli n…
Read more...
11:15 a.m.: Projektowanie interfejsu aplikacji mobilnej z perspektywy programisty
- Qualtrics
- Bartłomiej Kierys
- Type: Lectures
Świat smartfonów zmienia przyzwyczajenia i oczekiwania użytkowników. W dzisiejszych czasach aplikacja musi być nie tylko funkcjonalna, ale również łatwa w użyciu na niewielkim ekranie. W wielu firmach, do roli projektanta interfejsu użytkownika zatrudnia się UX Designerów lub grafików, ale programiści również odgrywają niemałą rolę w tym, jak ostatecznie będzie wyglądała aplikacja mobilna. Czasami zmieniające się wymagania klienta lub ograniczenia technologiczne sprawiają, że to my musimy podjąć decyzje dotyczące wyglądu oprogramowania. Nie znając podstawowych zasad projektowania interfejsów, możemy bardziej namieszać niż pomóc.
Podczas wykładu postaram się krótko opowiedzieć o podstawowych …
Read more...
noon: Warsztaty bezpieczeństwa webowego
- Paweł Kusiński
- Grzegorz Niedziela
- Type: Workshops
Podczas warsztatu uczestnik zapozna się z podstawami łamania zabezpieczeń aplikacji webowych. Zajęcia będą polegały na:
- Omówieniu narzędzia Burp Suite – prawdopodobnie najczęściej
wykorzystywanego podczas testów bezpieczeństwa stron internetowych, - Praktycznej nauce wyszukiwania i eksploitacji różnych klas podatności
poprzez wykonywanie przygotowanych przez nas zadań w formule CTF
(Capture The Flag) z użyciem wcześniej poznanego narzędzia, przy stałej
pomocy merytorycznej prowadzących.
Read more...
12:30 p.m.: Google Chrome Dev Tools – funkcjonalności, o których mogłeś/mogłaś nie słyszeć
- Qualtrics
- Dominika Zając
- Type: Lectures
Chrome DevTools to wszechstronne narzędzie, które z pewnością ułatwia tworzenie i debugowanie kodu. Czy jednak w pełni wykorzystujesz jego możliwości? W swojej prezentacji pokażę kilka mniej znanych opcji, dzięki którym możesz m.in. zamockować lokalizację, sprawdzić jak twój interfejs prezentuje się osobom z zaburzeniami wzroku, prześledzić flow aplikacji czy też poprawić wydajność swoich rozwiązań. A to wszystko bezpośrednio z twojej przeglądarki, bez instalowania dodatkowych narzędzi.
Read more...
2:30 p.m.: Jak niskim kosztem zabezpieczyć swoją stroną www?
- Jakub Mrugalski
- Type: Lectures
Na wykładzie poznasz kilka najszybszych i najmniej kosztownych do wdrożenia rozwiązań, które mogą podnieść bezpieczeństwo Twojej strony WWW. Wykład przeznaczony jest dla początkujących i średnio zaawansowanych ludzi zainteresowanych tematami bezpieczeństwa webowego.
Read more...
Dołącz do wydarzenia na Facebooku, żeby niczego nie przegapić!
FAQ
Wykłady będą streamowane na Facebooku na profilu Studencki Festiwal Informatyczny. Platformy, na których odbędą się warsztaty, będą podane w opisie każdego z nich.
Nie, udział w microSFI, tak jak we wszystkich innych wydarzeniach SFI, jest bezpłatny.
Wykłady są dostępne dla wszystkich, zapisy obowiązują jedynie na warsztaty – szczegóły wkrótce.
Do 20 lutego wszystkie nagrania będą dostępne na naszym Facebooku. Po tym czasie niektóre znikną (np. Jak niskim kosztem zabezpieczyć swoją stroną www?).